Blanka Matragi: Dokud dýchám, chci jít dál

Akademická malířka Blanka Matragi je světově uznávanou ikonou v oblasti módního návrhářství. Její doménou je do posledního detailu skvěle odváděná, originální práce. Stejně náruživě a precizně se věnuje také práci se sklem, tvoří sochy, šperky, bytové doplňky a porcelán.

S manželem Makramem, absolventem ČVUT v České republice, jste byli zvyklí střídavě pobývat v Praze a v Bejrútu. Jak je tomu teď?
Když začala koronavirová krize, měla jsem obavy z toho, jak to bude s cestováním. Moje práce se od něj totiž odvíjí. Nevěděla jsem, jestli budu moci z Libanonu létat za svou klientelou, tedy i  do  Čech. Přála jsem si, aby se svět úplně nezastavil, aby lidé nepodlehli depresím a  panice. Každé dva měsíce jsem jezdila do  Prahy odevzdávat nové modely, fotit kolekce do  butiku a  provázet na  mé výstavě v  Obecním domě, která je teď pozastavená. Musela jsem ji prodloužit, protože lidé o ni stále mají velký zájem a  vstupenky jsou vyprodané na  několik měsíců dopředu. Návštěvy cizích zemí teď nejsou pravidelné. Těším se proto, až se vše vrátí do normálu. Chybí mi výzvy.

Zdravotní krizi doprovází i ekonomická, nebojíte se, že přijdete o klienty?
Myslím, že ne. Získala jsem i mnoho nových klientů, kteří mě objevili na  sociálních sítích. Stále létám za těmi, kteří jsou v Perském zálivu. Objednávají si zejména modely pro unikátní příležitosti, například svatby. Vždy mi pošlou letenky a zkoušky i  samotné předávání probíhají osobně. Lidé si objednávají modely a doplňky i na e-shopu.

Jak vypadal váš klasický pracovní den předtím, než udeřila pandemie?
Čtyřicet let jsem jela úplně naplno. Jsem velký workoholik. Denně jsem pracovala skoro 10 hodin, moje tvorba nebyla ničím limitovaná. Tvořila jsem modely pro náročné klienty, byly to velké výzvy, a  zároveň jsem navrhovala a  vytvářela kolekce do  butiku. Ve  všem se snažím pokračovat. Prodeje nám klesly o  30 procent. Ale tvořím dál, vstávám v 6 hodin ráno, pravidelně sportuji a snažím se udržovat svou mysl pozitivní, nezastavit se, nezakrnět, nezaseknout se.
 

Na čem nyní pracujete?
Pandemie nás naučila rychle reagovat na  požadavky doby. Zaměřit se na nadčasovost, inovovat ních sítích velký ohlas a  já už se moc těším, až ji 4. května přivezu do Prahy, kde se setkám se svými stávajícími i novými klienty.

Váš butik u Prašné brány v Praze je prázdný. Kam se poděl?
Krátce před začátkem pandemie jsme ho přestěhovali do  druhého patra Obecního domu. Vybrali jsme prostory s  komorní až klubovou atmosférou, která dopřává klientům více soukromí a zároveň slouží k vydávání objednaných zakázek. Zájemci v něm najdou také knihy, grafiky a doplňky, o které je velký zájem.

Musíte být statečná žena, v Libanonu jste zažila již mnohé od válečných konfliktů přes teroristické útoky. Byla jste blízko výbuchu v bejrútském přístavu…
Výbuch  připravil o  život přes stovku lidí, tisíce jich byly zraněny  a  škoda na  majetku stoupáa  tvořit modely a  doplňky, které mohou dobře sloužit delší dobu. Lidé si teď více než kdy jindy potřebují udělat radost. Moje nová kolekce je multifunkční, vzdušná, udržitelná, plná barev, dávám do  ní veškerou svou energii. Přetransformovala jsem se na  menší doplňky. Příkladem může být víceúčelový šátek, který krásně ozvláštní jak šaty, tak i  banální outfit. Nová kolekce má na sociáldo  milionů. My žijeme asi osm kilometrů od  epicentra výbuchu, náš apartmán nebyl zasažen, ale ateliér byl hodně poničen. Naštěstí v něm právě nikdo nebyl. Nemohli jsme si dovolit stát dlouhou dobu, a  tak jsme se s  velkým entuziasmem pustili do  oprav a  do  dvou týdnů už jsme zase jeli dál.

Připravila: L. Richterová Foto: archiv Blanky Matrag